Local squads perform at Diller Invite


Staff Report



DEFIANCE – Three local teams competed at the Diller Invitational hosted by Ayersville on Saturday.

Delta was fifth in the boys meet and Archbold sixth, while Archbold was runner-up in the girls meet and Pettisville took seventh.

Victorious for Delta in the boys meet were Bailey Storeholder in the 100m and 200m, Christopher Leffler in the pole vault, and Peyton Phillips in the high jump.

For Archbold, Jack Fisher took home the title in the 400m.

Individually in the girls meet, Archbold’s Emily Roth won the 200m, Dakota Stamm the 400m and Sydney Ranzau the pole vault.

Pettisville won the 4×800 meter relay, while Archbold had teams win the 4×200 and 4×400 relay.

Boys

Liberty Center 140; Montpelier 84; Columbus Grove 79; Fairview 61; Delta 54; Archbold 53; Wayne Trace 45; Otsego 44; Ayersville 34.50; Tinora 30

4×800 relay- Ayersville (Fry, Rue, Miller, Barrientos), 8:31.60; 110 hurdles- Snyder (M), 14.69; 100- Storeholder (D), 11.16; 4×200 relay- McCullough, Carpenter, Smith, Myers), 1:32.99; 1600- Studer (L), 4:37.68; 4×100 relay- Liberty Center (Espinoza, Carpenter, McCullough, Smith), 45.21; 400- Fisher (Ar), 50.79; 300 hurdles- Myers (L), 40.87; 800- Johnson (F), 2:06.63; 200- Storeholder (D), 23.02; 3200- Studer (L), 10:09.78; 4×400 relay- Montpelier (Royer, Wang, Rings, Miller), 3:35.10; Vault- Leffler (D), 13-0; Shot- Roney (CG), 54-9; Long jump- Snyder (M), 21-8.75; Discus- Roney (CG), 159-1; High jump- Phillips (D), 5-10.

Girls

Columbus Grove 115; Archbold 72; Holgate 71; Liberty Center 51; Wayne Trace, Fairview 48; Pettisville 45; Ayersville 43; Delta 37; Tinora 28

4×800 relay- Pettisville (Sauder, Foor, Morgan Leppelmeier, Alexa Leppelmeier), 9:47.97; 100 hurdles- McCluer (CG), 16.44; 100- Goings (W), 12.69; 4×200 relay- Archbold (Lambert, Stamm, Miller, Roth), 1:50.90; 1600- Kundo (L), 5:13.73; 4×100 relay- Columbus Grove (Flores, Sybert, Dunifon, Stephens), 52.61; 400- Stamm (Ar), 59.30; 300 hurdles- Keber (T), 49.06; 800- Kundo (L), 2:22.45; 200- Roth (Ar), 26.60; 3200- Emma Willett (H), 11:45.50; 4×400 relay- Archbold (Lambert, Roth, Riley, Stamm), 4:12.37; Vault- Ranzau (Ar), 9-0; Shot- Diller (CG), 41-6.50; Long jump- Engel (Ay), 15-7; Discus- Diller (CG), 142-7; High jump- Posey (F), 5-0.

Staff Report