Wauseon swimming advances several to district


Staff Report



Wauseon’s Sydney Darnell swims in the 200 yard IM at a home meet against Ayersville on Feb. 2. Darnell was just one of several Wauseon swimmers, both boys and girls, to advance out of the sectional tournament that was held at Ayersville this weekend.


File Photo

DEFIANCE – Wauseon swimming got a sectional championship from their boys team and sectional runner-up out of their girls at the Division II sectional meet Saturday at Ayersville.

They also qualified several for the upcoming district tournament this weekend.

Individuals qualifying for the district meet on the boys side were Nicholas Dilworth, Austin Schuette, Kyle Vernot, Ryan Scherer, Lukas Dominique, Seth Hutchison and Christian Suarez.

The girls will be sending McKenzie Darnell, Sydney Darnell, Kasey Darnell, Alexis Meyer and Alexys Carteaux.

Also, at the Napoleon Diving Invitational on Friday, Patience Bachman took third in the girls competition while Tony Schweinhagen was seventh on the boys side.

Bachman finished with a total of 372.40 points. Schweinhagen finished with 338.40.

Team Scores

Girls- 1. Ottawa Glandorf 362; 2. Wauseon 306; 3. Celina 258; 4. Coldwater 207; 5. Bowling Green 205; 6. Fort Recovery 183; 7. Eastwood 179; 8. Van Wert 136; 9. Defiance 123; 10. Ayersville 145; 11. Archbold 123; 12. Leipsic 12; 13. Tinora 5.

Boys- 1. Wauseon 425.5; 2. Ottawa Glandorf 340.5; 3. Celina 281; 4. Defiance 224; 5. Van Wert 162; 6. Ayersville 119; 7. Coldwater 116; 8. Bowling Green 110; 9. Fort Recovery 93; 10. Anthony Wayne 40; 11. Fairview 37; 12. Tinora, Elmwood 1.

Boys events

200 medley relay- 4. Wauseon (Kyle Vernot, Caleb Blanchong, Mac Warncke, Christian Suarez), 1:57.15.

200 freestyle- 1. Nicholas Dilworth (W), 1:49.92; 2. Austin Schuette (W), 1:54.74; 3. Lukas Dominique (W), 2:01.74; 4. Kyle Vernot (W), 2:04.05.

200 IM- 3. Ryan Scherer (W), 2:13.16.

50 freestyle- 3. Seth Hutchison (W), 24.32.

100 freestyle- 1. Seth Hutchison (W), 53.16; 2. Christian Suarez (W), 55.75.

500 freestyle- 1. Nicholas Dilworth (W), 4:53.96; 2. Austin Schuette (W), 4:55.34; 4. Lukas Dominique (W), 5:36.80.

200 freestyle relay- 2. Wauseon (Seth Hutchison, Ryan Scherer, Nicholas Dilworth, Austin Schuette), 1:36.27.

100 breaststroke- 4. Ryan Scherer (W), 1:08.31.

400 freestyle relay- 2. Wauseon (Seth Hutchison, Ryan Scherer, Austin Schuette, Nicholas Dilworth), 3:29.34.

Girls events

200 medley relay- 4. Wauseon (Alexis Meyer, Kate Precht, Alexys Carteaux, Amanda Stutzman), 2:00.75.

200 freestyle- 1. McKenzie Darnell (W), 1:59.93; 2. Kasey Darnell (W), 2:00.58.

200 IM- 1. Sydney Darnell (W), 2:12.89; 4. Alexys Carteaux (W), 2:26.15.

100 butterfly- 1. Sydney Darnell (W), 1:00.61.

100 freestyle- 1. McKenzie Darnell (W), 56.05.

500 freestyle- 1. Kasey Darnell (W), 5:15.71; 3. Alexis Meyer (W), 5:47.85.

200 freestyle relay- 1. Wauseon (Sydney Darnell, Alexis Meyer, Kasey Darnell, McKenzie Darnell), 1:43.35.

400 freestyle relay- 1. Wauseon (Sydney Darnell, Alexis Meyer, Kasey Darnell, McKenzie Darnell), 3:48.01.

Wauseon’s Sydney Darnell swims in the 200 yard IM at a home meet against Ayersville on Feb. 2. Darnell was just one of several Wauseon swimmers, both boys and girls, to advance out of the sectional tournament that was held at Ayersville this weekend.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/45/2016/02/web1_Sydney.jpgWauseon’s Sydney Darnell swims in the 200 yard IM at a home meet against Ayersville on Feb. 2. Darnell was just one of several Wauseon swimmers, both boys and girls, to advance out of the sectional tournament that was held at Ayersville this weekend. File Photo

Staff Report