Wauseon swimming, diving splits Northview meet


Indian boys victorious, girls fall short

Staff Report



SYLVANIA – The Wauseon swimming and diving team traveled to Sylvania Northview on Tuesday as their boys team was victorious but the girls were defeated.

Highlighting the win for the boys was Nicholas Dilworth who placed first in both the 200 meter individual medley (IM) and the 100 meter backstroke. The boys also got first place finishes from their 200m medley relay and 400m freestyle relay teams.

In the girl meet, Wauseon’s Kasey Darnell and Sydney Darnell each won multiple events. Kasey Darnell was first in the 200 IM and 100m freestyle, while Sydney Darnell won the 100m butterfly and 100m backstroke.

The Lady Indians also got first place finishes from their 200m medley relay and 200m freestyle relay teams.

Team Scores

Girls- 1. Sylvania Northview 99; 2. Wauseon 85.

Boys- 1. Wauseon 113; 2. Sylvania Northview 59.

Boys events

200 medley relay- 1. Wauseon (Ryan Scherer, Caleb Blanchong, Christian Suarez, Seth Hutchison), 2:14.30; 3. Wauseon (Nicholas Dilworth, Lucas Blanchong, Mac Warncke, Austin Schuette), 2:16.25.

200 freestyle- 1. Lukas Dominique (W), 2:22.66; 2. Kyle Vernot (W), 2:24.83.

200 IM- 1. Nicholas Dilworth (W), 2:30.27; 2. Ryan Scherer (W), 2:32.28.

50 freestyle- 1. Austin Schuette (W), 27.57; 2. Seth Hutchison (W), 27.99.

Diving- 1. Tony Schweinhagen (W), 190.10.

100 butterfly- 2. Mac Warncke (W), 1:11.43; 3. Christian Suarez (W), 1:24.75.

100 freestyle- 1. Austin Schuette (W), 1:00.94; 2. Seth Hutchison (W), 1:03.30.

400 freestyle- 1. Kyle Vernot (W), 5:10.75; 2. Lukas Dominique (W), 5:16.38; 4. Cam Sauber (W), 5:59.64.

200 freestyle relay- 2. Wauseon (Aaron Beck, Caleb Blanchong, Mac Warncke, Austin Schuette), 1:59.83; 3. Wauseon (Michael Cheezan, Lukas Dominique, Christian Suarez, Ryan Scherer), 2:01.90.

100 backstroke- 1. Nicholas Dilworth (W), 1:10.84.

100 breaststroke- 1. Caleb Blanchong (W), 1:25.21; 2. Lucas Blanchong (W), 1:35.21; 3. Michael Cheezan (W), 1:42.27.

400 freestyle relay- 1. Wauseon (Cam Sauber, Kyle Vernot, Mac Warncke, Ryan Scherer), 4:27.72; 3. Wauseon (Justin Freestone, Zach Fink, Aaron Beck, Caleb Blanchong), 5:03.85.

Girls events

200 medley relay- 1. Wauseon (Sydney Darnell, Harley Serres, Kasey Darnell, McKenzie Darnell), 2:16.45; 2. Wauseon (Alexis Meyer, Kate Precht, Alexys Carteaux, Amanda Stutzman), 2:20.31.

200 freestyle- 2. Kate Precht (W), 2:30.26; 3. Audrey Thacker (W), 2:51.89; 4. Mikayla Russell (W), 2:53.76.

200 IM- 1. Kasey Darnell (W), 2:38.33.

50 freestyle- 2. Alexys Carteaux (W), 30.23.

Diving- 3. Patience Bachman (W), 204.50; 4. Alexys Carteaux (W), 189.45.

100 butterfly- 1. Sydney Darnell (W), 1:08.46.

100 freestyle- 1. Kasey Darnell (W), 1:04.69; 4. Amanda Stutzman (W), 1:09.22.

400 freestyle- 1. McKenzie Darnell (W), 4:51.52; 4. Audrey Thacker (W), 6:02.04.

200 freestyle relay- 1. Wauseon (Amanda Stutzman, Alexis Meyer, Alexys Carteaux, Kasey Darnell), 2:00.93; 3. Wauseon (Mikayla Russell, Kate Precht, Sydney Darnell, McKenzie Darnell), 2:08.09.

100 backstroke- 1. Sydney Darnell (W), 1:13.39; 4. Alexis Meyer (W), 1:20.77.

100 breaststroke- 1. Kate Precht (W), 1:32.73; 4. Harley Serres (W), 1:39.19.

Indian boys victorious, girls fall short

Staff Report