Archbold duo selected all-state


Connor Wyse honored for Pettisville

Staff Report



Archbold’s Josh Kidder races past the Bryan defense in a league game this season. He was recently selected first team all-state in Division III.


File Photo

Connor Wyse of Pettisville, left, was named second team all-state in Division III.


File Photo

Area boys soccer players were recognized when the Ohio Scholastic Soccer Coaches Association recently released their all-state teams.

Archbold had a pair recognized in Division III. Josh Kidder was selected first team all-state for the Blue Streaks, while Kaiden Bedsole was second team all-state.

Archbold’s Ali Gracia was tabbed as the assistant coach of the year in the division.

For Pettisville, Connor Wyse was named second team all-state.

Division III

First team

Noah Alexander, jr., Dayton Christian; Sam Belitz, jr., Independence; Brad Biehl, sr., The Wellington School; Caleb Bower, sr., Lake Center Christian School; Brennan Callow, jr., Seven Hills; Korry Hamlin, sr., Bethel; Kevin Hileman, jr., Ottawa Hills; Josh Kidder, jr., Archbold; Ryan Lienhart, jr., Madeira; Cole McClean, sr., Wellington; Jared McPeek, sr., Mansfield Christian; Jared Mount, jr., Mansfield Christian; Josh Ragon, sr., Tuscarawas Valley; Thomas Rink, sr., Maplewood; Wes Ryan, sr., Grandview Heights; Harrison Schertzinger, sr., Summit Country Day; Kyle Smith, sr., Worthington Christian; Evan Throckmorton, jr., Northwest.

Second team

Victor Aguilera, jr., Rock Hill; Nick Allison, jr., Triway; Saki Atsas, sr., Memorial; Kaiden Bedsole, sr., Archbold; Tray Brand, sr., North Adams; Tyler Brueckman, sr., Bethel; Nick Damron, sr., Oak Harbor; Josh Daum, sr., Milton-Union; Teddy Durbak, sr., Rootstown; Jake Emrick, sr., Lehman Catholic; TJ Gaydosh, jr., Mineral Ridge; Zach Gorby, sr., Garfield; Austin Hilt, sr., Lynchburg-Clay; Samuel Holstein, jr., Wheelersburg; Mikey Irvin, sr., West Muskingum; Zach Lantzy, sr., Grove City Christian; Mitchell Lindsay, sr., Crestview; Johnathan Logan, sr., United; Indigo London, sr., Grandview Heights; Kyle Lones, sr., Catholic Central; Kyle Luneke, sr., Lynchburg-Clay; Neil Markin, sr., West Liberty – Salem; Nick McCracken, soph., Van Buren; Bryce Roberts, sr., Catholic Central; Dylan Schreder, jr., Ottawa Hills; Logan Schrock, jr., Central Christian School; Bryce Schroeder, sr., Ottawa-Glandorf; Spencer Shroge, jr., Beachwood; Tristan Smucker, sr., Bluffton; Michael Szymanski, sr., Lake; Colt Tanner, sr., Troy Christian; Diego Vallota, sr., Summit Country Day; Josh Weinberg, jr., Western Reserve Academy; Noah Worely, sr., Champion; Kyle Work, sr., Kirtland; Cameron Worsham, sr., Temple Christian; Connor Wyse, sr., Pettisville.

Archbold’s Josh Kidder races past the Bryan defense in a league game this season. He was recently selected first team all-state in Division III.
http://www.fcnews.org/wp-content/uploads/sites/45/2017/11/web1_Kidder.jpgArchbold’s Josh Kidder races past the Bryan defense in a league game this season. He was recently selected first team all-state in Division III. File Photo

Connor Wyse of Pettisville, left, was named second team all-state in Division III.
http://www.fcnews.org/wp-content/uploads/sites/45/2017/11/web1_Connor-Wyse-footwork.jpgConnor Wyse of Pettisville, left, was named second team all-state in Division III. File Photo
Connor Wyse honored for Pettisville

Staff Report