Pre-fair judging results announced


The Fulton County 4-H Program is proud to announce the following pre-fair judging results.

· HM = Honorable Mention

· CW = County Winner

· SFR = State Fair Representative

Accessories for Teens – Mallorie Strauss, CW

Active Sportswear- Sophia Meyer, CW

Adventures in Home Living – Renee Hoylman, SFR, CW

Alcohol and Drug Abuse – Mary Miller, SFR, CW and Hannah Fritsch, HM

All Systems Go! : Vet 2 – McCormick Warncke, SFR, CW

Arcs & Sparks, Jr. – Garrett Puehler, SFR, CW

Arcs & Sparks, Sr. – Seth Malone, SFR, CW and Colton Blanton, HM

ATV Safety- Jared Richer, CW

Basic Archery – Catherine Snyder, SFR, CW; Alexandra Gillen, CW; Emerson Reynolds, HM and Elizabeth Baker, HM

Beekeeping Project – Nathan McVay, SFR, CW and Henry McVay, HM

Become a Puppeteer!- Hannah Speer, CW

Becoming Money Wise – Taylor McIntire, SFR, CW

Bicycling for Fun, Jr. – Ava Case, SFR, CW

Cake Decorating, Jr. – Avery Baldwin, SFR, CW; Abigail Roth, CW; Hailey Creps, HM and Mina Wesche, HM

Cake Decorating, Sr. – Allianna Hite, SFR, CW

Cavy Project – Jolie Huffman, SFR, CW and Breanna Huffman, CW

Climbing Up: Level 2- Adison Fisher, CW

Crank It Up – Eli Warncke, SFR, CW

Creative Writing for Teens- Leah Cole, CW and Cassandra Lee, HM

Dashboard Dining – Kevin O’Neil, HM

Electric Radio-Controlled Vehicles – Laurel Garbers, CW; Ashton Sayers, CW and Zachary Puehler, HM

Entering Electronics: Level 4 – Connor Johnson, CW

Explore the Outdoors – Wil Newcomb, CW

Family History Treasure Hunt – Grace Ledyard, SFR, CW

Fast Break for Breakfast – Jenna Hallett, SFR, CW and Jenna Stanton, HM

Finding Your Voice- Mikayla Rochelle, SFR, CW and Bransen Reynolds, HM

Finishing Up – Michael Gillen, HM

Fishing for the Beginner – Spencer Goodsite, SFR, CW; Aaron Miller, HM and Levi Short, HM

Fishing for the Intermediate – Chandler Ruetz, SFR, CW; Emalee Stewart, HM

Focus on Photo Level 1 – Carsyn Hagans, SFR, CW

From Airedales to Zebras: Vet 1 – Elizabeth Theobald, SFR, CW and Megan Cox, HM

Fun with Clothes – Madeleine Johnston, SFR, CW

Get Started in Art, Jr. – Aschlen Reynolds, SFR, CW; Sophia Meyer, CW; Addisen Reynolds, HM and Emersen Reynolds, HM

Get Started in Art, Sr. – Emily Hill, SFR, CW; Andrea Smithmyer, CW and Bransen Reynolds, HM

Global Gourmet – Jacob Imre, SFR, CW and Aaron Johnston, HM

Grill Master – Noah Malone, SFR, CW; Steven Bozarth, CW and Trent Sauber, HM

Growing with the Seasons- Patrick Natter, CW and Kaden Sanford, HM

How Does Your Garden Grow – Ava Hoylman, SFR, CW and Olivia Mendez, HM

Investigating Electricity: Level 2 – Eli Warncke, SFR, CW

Keeping Fit – Erica VanLoocke, SFR, CW; Sydney Creps, HM

Leadership Road Trip – Alivia Morrow, SFR, CW

Let’s Bake Quick Breads, Sr. – Heidi Fritsch, SFR, CW

Let’s Start Cooking, Jr. – Gracie Stough, SFR, CW; Kendall Wyse, CW and Luke Reinhard, CW

Let’s Start Cooking, Sr. – Emily Hoeffel, SFR, CW

Look Great for Less – Mallory Jones, SFR, CW; Kallie Strauss, CW and Emalee Stewart, HM

Magic of Electricity: Level 1 – Chaz Myer, CW

Make Over My Space, Jr. – Emily Herr, SFR, CW

Make Over My Space, Sr. – Morgan Helminiak, SFR, CW

Making the Cut – Chet Meyer, SFR, CW; Tyler Partin, SFR, CW; Wade Armstrong, CW and Spencer Goodsite, CW

Nailing it Together – Jayce Helminiak, SFR, CW

Ohio Birds – Madeleine Johnston, SFR, CW and Miah Beauregard, HM

On the Cutting Edge – Leah Cole, CW

One on One- Connor Hagans, SFR, CW

Party Planner – Kayla Miller, SFR, CW

Pocket Pets – Breanna Huffman, SFR, CW and Alexandria Lee, CW

Quilting the Best Better – Alex Pursel, CW

Racing the Clock to Awesome – Aschlen Reynolds, SFR, CW

Robotics 1 – John Blystone, SFR, CW; Jayce Helminiak, CW; Kristopher Burns, HM; Troy Jones, HM; Nicholas Mazurowski, HM and Nathan McVay, HM

Robotics 2 – Trey Thobald, SFR, CW and Mason Kinsman, CW

Rockets Away- 2 liter bottle – Miah Beauregard, SFR, CW and Issac Case, HM

Rockets Away- Solid fueled Rockets – Isaac Case, SFR, CW; Alexander Browning, HM and Chase Wilkie, HM

Safe Use of Guns – Baden Skates, SFR, CW and Morgan Kohler, CW

Science Fun with Electricity – Drew Beauregard, CW

Science Fun with Flight – Anthony Pelton, SFR, CW

Science Fun with Physics – Jessica French, SFR, CW

Scrapbooking, Jr. – Mindy O’Neill, SFR, CW and Natalie Seibert, CW

Scrapbooking, Sr. – Amber Smallman, SFR, CW and Lauren Smith, SFR, CW;

Self Determined, Jr. –Madeline Shumaker, SFR, CW and Ethan Hagans, CW

Self Determined, Sr. – Angelica Gamber, SFR, CW

Sew Fun – Wynn Cheney, SFR, CW; Demi Storrs, CW and Jillian Colon, HM

Shooting Sports- Archery Jr. – Alyssa Strain, SFR, CW and Grace Ledyard, CW

Shooting Sports- Archery Sr. – Carisa Hoffman, SFR, CW

Shooting Sports – Hunting and Wildlife, Jr. – Hannah Speer, SFR, CW

Shooting Sports – Hunting and Wildlife, Sr. – Jillian Speer, SFR, CW

Shooting Sports – Muzzleloading, Sr. – Jacob Snyder, SFR, CW and Joshua Mitchell, CW

Shooting Sports- Pistol, Jr. – Alyssa Strain, CW

Shooting Sports- Pistol, Sr. – Thomas Baker, SFR, CW

Shooting Sports- Rifle Project – Justin Duncan, SFR, CW; Hannah Stinson, SFR, CW and Preston Baker, CW

Shooting Sports -Shotgun Project – Garrett Puehler, SFR, CW and Zachary Puehler, CW

Shopping Savvy- Emalee Stewart, SFR, CW

Shotgun Project – Garrett Puehler, SFR, CW and Zachary Puehler, CW

Snack Attack – Rachael Noe, SFR, CW; Jillian Colon, CW; Chloey Dobaczewski, HM and Austin Hill, HM

Solid-Fuel Rocketry Master – Kristopher Burns, CW

Sports Nutrition 1 – Ashton Sayers, SFR, CW

Sports Nutrition 2 – Carissa Call, SFR, CW

Starting Up – Cory Savage, SFR, CW; Emma Vaculik, SFR, CW

Star Spangled Foods, Jr. – Jessica French, SFR, CW;

Star Spangled Foods, Sr. – Turner Barrett, SFR, CW

Staying Healthy – Macie Rochelle, CW

Sundresses and Jumpers – Allena Crossgrove, SFR, CW; Jenna Hallet, CW and Arika Zeiter, HM

The Laundry Project – Addyson Gamber, SFR, CW

The Truth about Tobacco – Samantha Pennington, SFR, CW

Tops for Tweens – Mollie Newcomb, SFR, CW;

Trapping Muskrats – Eli Warncke SFR, CW and Landon Nisely, HM

Vegetable Gardening – Janae Kinsman, CW and Kamryn Ruetz, HM

Yeast Breads on the Rise – Abby Pennington, CW

You & Your Dog, Jr. – Ella Bowman, SFR, CW and Josie Petersen, CW

You & Your Dog, Sr. – Elizabeth Mignin, SFR, CW

You Can Quilt – Rachel Jordan, SFR, CW

You’re the Athlete – Mary Miller, SFR, CW; Jocelyn Schuster, CW and Elijah Eberly, HM

You’re the Chef – Kendra Sanford, CW

Outstanding Photography Project – Carsyn Hagans

Outstanding Woodworking Project – Chet Meyer

2015 4-H Royalty

The OSU Extension Office in Fulton County are pleased to announce the following 2015 4-H royalty. Applicants this summer have participated in a variety of evaluations that may include applications, interviews, testing and/or skillathons. Congratulations to the following teens for a job well done.

4-H king and queen: Colton Blanton & Hannah Stinson

4-H Caprine king and queen: Matthew Helminiak & Morgan Miller

4-H Horse king and queen: Tyler Echler & Mary Miller

4-H Lamb and Wool queen: Ashtyn Mathews

4-H Poultry prince and princess: Connor Johnson & Lauren Smith

4-H Rabbit king and queen: Cory Johnson & Sierra Tripp

JR Dairy ambassador: Courtney Krieger

Pork Industry queen: Kallie Strauss

2015 Fulton County Skillathon Winners

Jr. Goat Skillathon – First place – Arika Zeiter; Second place – Lydia Heilman; Third place -Trinity Martinez; Fourth place -Kamryn Ruetz; Fifth place – Chandler Ruetz

Sr. Goat Skillathon – First place – Morgan Miller; Second place -Esther Heilman; Third place – Kathryn Helminiak; Fourth place – Matthew Helminiak; Fifth place -Madison Denton

Ohio State Fair Representatives

Horse Qualifiers

Adrianna Hibbard, Allison Herr, Amber Smith, Breanna Brubaker, Breyanna Yeary, Brooklyn Wright, Cheyanna Yeary, Dakota Kessler, Elizabeth Beck, Hannah Herr, Hannah Knapp, Harley VandeSande, Jennaya Hibbard, Kaitlin Przepiora, Madilynn Miller, Madison Kusmierz, Mary Miller, Mickenna Schweinhagen, Morgan Schmidt, Olivia LeRoux, Sarah Beck, Tyler Echler and Rachel Lee