Local students receive honors


Fulton County residents have received the following college honors:

Bowling Green State University has announced graduates and the undergraduate students who have been named to the spring semester dean’s list for achieving grade point averages of 3.5 or better on a 4.0 scale. To be chosen for the dean’s list, undergraduate students must carry no fewer than 12 letter-graded credit hours per semester.

Graduates

Archbold: Haley Rufenacht, Bachelor of Science in Education, summa cum laude; Stephanie Roberts, Bachelor of Science in Education; Sierra Nofziger, Bachelor of Science in Education, magna cum laude; Ronald Ginn, Bachelor of Science in Business Administration; Bailey Johns, Bachelor of Science in Education magna cum laude; Nicole Hurst, Bachelor of Science in Education; Heidi Waidelich, Bachelor of Science in Business Administration.

Delta: Chinyere Breitner-Nwizuzu, Bachelor of Fine Arts; Gabrielle Hightower, Bachelor of Science in Business Administration; Zachary Nolen, Bachelor of Applied Health Science; Jacob Prather, Bachelor of Science in Business Administration.

Fayette: Kayla Wagner, Bachelor of Science in Human Development and Family Studies; Joshua Drake, Bachelor of Science in Education.

Lyons: Allison Brandt, Bachelor of Science in Education, summa cum laude.

Swanton: Jennifer Lightle, Bachelor of Arts; Nicolas Weitzel Bachelor of Science; Mckensey Huffman, Bachelor of Arts, cum laude; Emily Christopherson, Bachelor of Science in Education, summa cum laude; Tammie Boyd, Bachelor of Science in Education; John Cessna, Bachelor of Science in Technology; Stefani Smith, Bachelor of Science in Education; Mackenzie Dowling, Bachelor of Science in Technology.

Wauseon: Dustin Campbell, Graduate Certificate in Autism Spectrum Disorders; Dustin Campbell, Master of Education; Christian Crew, Bachelor of Science in Education; Alec Feldhaus, Bachelor of Science in Criminal Justice, cum laude; Tyler Conley, Bachelor of Science in Education; Kara Callahan, Bachelor of Science; Janine Kauffman, Doctor of Education; Kendall Weber, Bachelor of Science in Social Work, cum laude.

Dean’s List

Archbold: Health and Human Services – Alyssa Kempf, McKayla Ripke, Emily Heaston, Carly Short; College of Business Administration – Zachary Mahnke, Jacob Hauter; Education and Human Development – Kinsey Smith, Erin Erbskorn, Jessica Walker

Delta: Health and Human Services – Elliott Wilde; College of Arts and Sciences – Hope Crawford, Logan Baker; Education and Human Development – Rami-Leon Mansour, Noah Munger, Dannica Culler; College of Tech, Arch and Applied Engineering – Joshua Munger.

Fayette: Education and Human Development – Megan Stannard.

Lyons: College of Arts and Sciences – Graham Avina; Education and Human Development – Joshua Drake.

Pettisville: Health and Human Services – Rebekah Frey.

Swanton: Education and Human Development – Brooke Harlett, Paige Dziengelewski, Danielle Herr, Sarah Simon, Megan Gillen; College of Business Administration – Kylie Kuhlman, Victoria Pinson, Michael Southard; College of Arts and Sciences – Mckensey Huffman, Sean Reilly; College of Musical Arts – Mikaela Kroyer, Samantha Martin; College of Tech, Arch and Applied Engineering – Christina Gillen.

Wauseon: Health and Human Services – Kelsey Krieger, Noah Miller, Krista Thierry, Elizabeth Grieser; Education and Human Development – Adam Moose, Kaylyn McDermott; College of Arts and Sciences – Riley Lane, Grace Friend; College of Musical Arts – Taylor Crew, Bailey Hardy; College of Tech, Arch and Applied Engineering – Chase Krohn; Academic Advancement – Cole Stiriz.

• Three area students were among 235 undergraduates and 38 graduate students participating commencement exercises May 15 at Heidelberg University in Tiffin:

Cassandra Jones of Fayette, Bachelor of Science degree in Business Administration and Public Relations; Kenneth Stout of Delta, Bachelor of Science degree in Business Administration; and Clayton Wielinski of Swanton, Bachelor of Science degree in Business Administration and Sport Management.

• Erica Precht of Wauseon was among the students receiving degrees from 166th Commencement Exercises at Wittenberg University in Springfield, Ohio.

Precht was also recognized at the university’s annual Honors Convocation, along with Leah Markovich of Delta and Madeline Dominique of Swanton.

• Nathaniel Frost of Wauseon graduated May 14 from Manchester University in North Manchester, Ind., with a degree in accounting and finance.

• David Williams of Wauseon has been elected to the 2016-17 Graceland University House Council as Intramural Representative for Tiona House, in Lamoni, Ia.

• Mason Creager of Wauseon was selected by Ohio State University to receive a $2,750 College of Food, Agriculture, and Environmental Sciences Academic Merit Scholarship for studies in agriculture and natural resources. Mason is a student at Wauseon High School.

• Kaitlin Ruetz of Swanton recently performed “Clarinata” by Maurice Whitney on the clarinet in “Fiesta!”, a spring band concert with the University of Findlay’s Symphonic Band and Wind Ensemble.

• Sarah Ballmer of Wauseon, daughter of James and Sonya Ballmer, has been named to the Ohio Northern University Deans’ List for the spring semester. She is a fifth-year pharmacy major.

Students must attain a grade point average of 3.5 or better on a 4.0 grading system to make the list. The university is located in Ada, Ohio.

• 2016 Wauseon High School graduates Oliviah Banister and Breanna Demaline each received a $1,000 Ives College Scholarship Fund grant scholarship.
• 2016 Wauseon High School graduate Sean Baker received a renewable $2,000 Elizabeth Edgar Dawson Music Scholarship.